Czas i miejsce konferencja: 27-28 września 2019
Collegium Novum UAM
29 września 2019 | 18:13 | Anna Kurzaj | Poznań
„Ojciec Jan W. Góra – osoba i dzieło” – to tytuł konferencji, która miała miejsce w dniach 27-28 września 2019 roku na Wydziale Neofilologii UAM w Poznaniu. Celem inicjatywy, jak podkreśliją organizatorzy było „dać poznać ojca Jana Górę i jego dzieło tym, którzy go nie znali, oraz pozwolić go lepiej poznać tym, którzy go znali lub którym się wydawało, że go znali“.
„Najpierw poznanie, a później czyn. Najpierw poznanie, a później miłość. (…) Chodzi o przywrócenie w całym naszym życiu i w całej naszej kulturze należnego miejsca rozumowi i obyczajowi. Nawrót do prymatu logosu to jedno z naczelnych zadań chrześcijaństwa i ludzkości w chwili obecnej.”
(Tropy Lednickie, o. J. Góra, s. 87-88).
Podczas konferencji prelegenci podkreślili, że o. Jan jest ojcem nie tylko w znaczeniu zakonnym, lecz także jako ojciec-opiekun – „żołnierz Chrystusa” poszukujący człowieka i wskazujący boską i ojcowską miłość – ta rola nie byłaby możliwa bez budowania więzi i poczucia bliskości, dlatego tak ważny w działaniu o. Jana był dialog zgodnie z dewizą „człowiek istnieje tylko w dialogu, w monologu usycha”. W czasie rozmów o. Jan spotykał się z drugim człowiekiem i go poznawał. Dzięki temu mógł on jak kochający i wspierający ojciec dawać swoim duchowym dzieciom bodźce do rozwoju, zachęcając tym samym do pogłębiania swej relacji z Bogiem. Utworzenie takiej pełnej zaufania ojcowskiej więzi nie byłoby możliwe bez autorytetu, który o. Jan budował przez lata pracy duszpasterskiej.
Inny obraz o. Jana Góry, który maluje się na podstawie wystąpień i dyskusji, dotyczy jego wizjonerskiej pracy. Ojciec Jan jest twórcą Ogólnopolskich Spotkań Młodzieżowych na Lednicy, letnich kolokwiów młodzieżowych w Hermanicach czy Domu Świętego Jacka na Jamnej, przez swoje wizje o. Jan angażował inne osoby, wykorzystując ich talenty i poszerzając ich możliwości.
– Dzięki „ojcostwu” swojej natury mógł utworzyć nie tylko dzieła materialne, jak wspomniane projekty, ale także dzieło duchowe, jakim była wspólnota ludzi. Wspólnota, której podstawą było zaangażowanie we wspólny cel i więź międzyludzka – powiedział o. Wojciech Surówka – obecny duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000.
Omawiając aktywność o. Jana Góry, prelegenci wspomnieli o artystycznym aspekcie jego działalności. – Jego artyzm ujawniał się nie tylko w wizjach, takich jak coroczne spotkania na polach Lednickich, ale także w licznych talentach duszpasterza. O. Jan Góra był niezrównanym mistrzem słowa, który z precyzją dobierał sformułowania tak, aby jak najlepiej dotrzeć do swoich odbiorców. Jako intelektualista używał języka kwiecistego, nie stroniąc od metafor i czerpiąc z takich poetów jak Cyprian Kamil Norwid – podkreśliła w swoim referacie dr Elżbieta Lijewska, dodając, że kiedy jego słuchaczami byli ludzie młodzi, nie bał się używać kolokwializmów. Dostosowywał swój język tak, aby stworzyć więź z odbiorcami i przemówić do ich serc.
Na niebanalne zdolności oratorskie i pisarskie Ojca, zwrócił również uwagę prof. Andrzej Sulikowski, który współpracował z dominikaninem w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy obaj zostali zaproszeni do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Artyzm o. Jana Góry objawiał się także we współpracy z artystami oraz w poszukiwaniu odpowiednich form muzycznych i wizualnych stanowiących ucieleśnienie wiary.
Jak zauważyli sami prelegenci, niezwykła więź o. Jana Góry ze swoimi wychowankami (którzy nierzadko nazywają się „dziećmi o. Jana”) i jego siła oddziaływania, uwidacznia się najlepiej przez osobiste świadectwa i wspomnienia referentów oraz dyskutantów.
O. Jan Wojciech Góra OP był dominikaninem, doktorem teologii, duszpasterzem akademickim. Od 1997 organizował Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Był również animatorem ośrodka duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana” w Jamnej. Zmarł w 2015r.
Źródło: ekai.pl
Fundacja na rzecz wspierania integralnego rozwoju człowieka „Dobrostan”
ul. Literacka 181, 60-461 Poznań
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Numer konta bankowego:
KRS: 0000713876
NIP: 781 196 29 66
REGON: 36925935000000
Copyright © 2018-2023 Fundacja na rzecz wspierania integralnego rozwoju człowieka „Dobrostan”. All Rights Reserved.